Пластифікатори
Пластифікатори — це речовини, які вводять до складу полімерних матеріалів для надання (або підвищення) еластичності або пластичності при переробці та експлуатації.
Пластифікатори — це речовини, які вводять до складу полімерних матеріалів для надання (або підвищення) еластичності або пластичності при переробці та експлуатації. Пластифікатори полегшують диспергування інгредієнтів, знижують температуру технологічної обробки композицій, покращують морозостійкість полімерів, але іноді погіршують їх теплостійкість. Деякі пластифікатори можуть підвищувати вогне-, світло - і термостійкості полімерів.
Загальні вимоги до пластификаторам: хороша сумісність з полімером, низька летючість, відсутність запаху, хімічна інертність, стійкість до екстракції з полімеру рідкими середовищами, наприклад, маслами, миючими засобами.
Найбільш поширені пластифікатори: складні ефіри, наприклад, діоктилфталат, диметилфталат, дибутилфталат, дибутилсебацинат, диоктиладипинат, диоктилсебацинат, диизобутилфталат, три(2-этилгексил)фосфат, ефіри фталевої та тримеллитовой кислоти, складні ефіри ортофосфорної кислоти. Використовуються також мінеральні і висихають рослинні олії, эпоксидированное соєва олія, хлоровані парафіни та ін.
Кількість пластифікатора в композиції — від 1...2% до 100% (від маси полімеру).
Основний споживач пластифікаторів — промисловість пластмас (близько 70 % загального обсягу виробництва пластифікаторів витрачається на виготовлення пластикату)
Пластифікатори широко використовуються при виробництві лаків для нігтів.
Пластифікатори — це також поверхнево-активні добавки, які вводять в будівельні розчини та бетонні суміші (0,15...0,3 % від маси в'яжучого) для полегшення укладання у форму і зниження вмісту води. Це покращує більшість характеристик затверділої суміші, а також дозволяє знизити витрату цементу, зменшити енерговитрати при вибрировании бетону (самоущільнюючі суміші) або розрівнюванні стяжок (наливні самовирівнюючі суміші для підлоги).
Широко використовуваний пластифікатор цього типу — сульфітно-спиртова барда. Пізніше були створені супер - і гиперпластификаторы з меншими дозуваннями, а також протиморозними, повітроутягувальними і іншими корисними властивостями.
Та пом'якшувальні засоби — прийняте в гумовій промисловості назву пластифікаторів, які полегшують переробку каучуків, знижуючи температуру текучості гумових сумішей, але не покращують морозостійкість вулканізаторів.
До мягчителям відносяться, наприклад, парафіно-нафтенові і ароматичні нафтові масла, каніфоль, кумароно-инденовые і нефтеполимерные смоли, продукти взаємодії рослинних олій з сіркою (фактисы), нафтові бітуми (рубраксы).
Вимоги до мягчителям ті ж, що і до пластификаторам.