Олія оливкова (Extra Virgin)
- В наявності
- Тільки оптом
- Код: мо
- +380 (97) 531-11-33Надежда Гл. менеджер
- +380 (50) 445-22-60Надежда Гл. менеджер
-
День Години роботи Перерва Понеділок 09:00 - 17:00 Вівторок 09:00 - 17:00 Середа 09:00 - 17:00 Четвер 09:00 - 17:00 Пʼятниця 09:00 - 17:00 Субота Вихідний Неділя Вихідний * Час вказано для регіону: Україна, Харків
- +380 (97) 531-11-33Надежда Гл. менеджер+380 (50) 445-22-60Надежда Гл. менеджерНадеждаг. Харьков улица Полевая 91, Харків, Україна+380504452260
Олія Оливкова (Extra Virgin)
ОЛИВКОВОЕ МАСЛО /Olea europaea/
Extra Virgin Olive Oil (Оливкова олія «екстра вірджин», EVOO) — олива першого холодного пресування. Цю класифікацію присвоюють оливковій олії з кислотністю не вище ніж 1% і вмістом пероксидів, що не перевищує 20. Для його виробництва відбирають тільки зрілі, здорові, свіжі плоди. Різні нюанси в ароматі та смаку такої олії «розкажуть» дегустатору, з якого регіону цей продукт. Така олія не проходить очищення, а тому насичена великою кількістю вітамінів, кислот і фенолів, тобто містить усі необхідні елементи для того, щоб бути корисним і смачним. Олія «екстра вірджин» абсолютно натуральний продукт.
INCI: Olea Europaea (Olive) Fruit Oil
Ботанічна назва: Olea europaea
Синоніми: Olive Oil
Опис:
Оливкова олія вірджин практично не розчиняється в спирті, змішується з петролейним ефіром (легка фракція 50-70 °C). Під час охолодження до 10 °C олія мутніє та застигає за 0 °C. Кислотне число — не більш ніж 2, перекисне — не більш ніж 20.
Країна-виробник: Італія
Колір: Рідка невисихна олія. Прозора, жовта або зелена-жовта рідина, слабов'язка.
Аромат: Слабкий характерний запах
Метод отримання: холодне пресування плодів.
Розчинність: У воді не розчиняється
Характеристики:
Йодне число 75-88;
Число омилення 188;
Температура застигання від -2 до -6 градусів.
Хімічний склад олії
Оливкова олія має просто ідеальну для олії формулу: максимум мононенасичених, легко розщеплюваних жирів і мінімум твердих, насичених. Крім цього, оливкова олія містить унікальний вітамінний комплекс, що містить вітаміни А, D, E. Вміст вітаміну Е допомагає організму краще засвоювати вітаміни, розчинені в жирах.
Основним компонентом супутніх речовин олії є фосфоровмісні сполуки — фосфоліпіди та фосфатиди. У фосфатидах виявлено порівняно велику кількість різного типу цукрів, пов'язаних із ними адсорбційними та хімічними зв'язками. Фосфатиди мають здатність утримувати воду в олії.
Особливу групу супутніх речовин становлять ПАР — стероли, токофероли, каротиноїди. На відміну від фосфатидів і восків, вони не омиваються й є основною частиною фракції неомичуваних речовин. Крім них, у цій фракції є вуглеводні, тритерпенові сполуки та інші природні компоненти оливи. Вміст фракції неомилюваних речовин в оливковій олії з м'якоті — 0,5-3,0%, з насіння — 2,8-7,3% до маси олії.
Компонентний склад фракції неомильних речовин оливкової олії:
Токофероли — 0,003-0,041%;
Стерили — 0,10-0,42%;
4-метилстероли — 0,02-0,04;
Тритерпенові спирти — 0,1-0,3%;
Вуглеводоріди, зокрема сквален — 0,14-0,92%.
А також вітаміни Е, А, D.
Жирні кислоти:
Олеїнова кислота — 63-81%;
Лінолева кислота — 5-15%;
Пальмітинова кислота — 7-14%;
Стеаринова кислота — 3-5%
Методом ВЕЖХ-маспектрометрії в вірджинговій оливковій олії виявлена тирозол, гідроктитирозол, фенолокислоти (фереганова. сирингінова, кавова, п-кумаринова), еленолева кислота, агліковини лютеоліну й апігеніна, олепопеїну, деацетоксиопеїну.
Косметична дія
Олія знаменита завдяки своїй неомильній фракції, у якій містяться відновлювальні та пом'якшувальні шкіру речовини. Неомильна фракція оливкової олії є цінним інгредієнтом у косметиці для шкіри, що старіє.
Олія сорту "вірджин" може використовуватися під час догляду за шкірою, особливо нерівною, запаленою, лущеною. Пом'якшує шкірний покрив. Не окиснюється на шкірі. Зберігає вологу, утворюючи повітронепроникний бар'єр, водночас не блокуючи нормального функціонування шкіри.
Має дезінфікувальну та ранозагоювальну дію. Не забиває пори.
Лікувальна дія
Споживання оливкової олії дуже сприятливе для задоволення потреб організму людини в жирних кислотах, а також антиоксидантах.
Мононенасичені жирні кислоти становлять приблизно 65-80% від загальної кількості жирних кислот. Особливу цікавість представляє олеїнова кислота, яка перешкоджає розвитку атеросклерозу, сприятливо впливає на функції шлунково-кишкового тракту, печінки та жовчних шляхів, перешкоджає остеопорозу.
Оливкова олія сприятливо впливає на фізико-хімічні характеристики ліпопротеїн плазми крові, чинячи антиатерогенну дію, протидіє ожирінню, нормалізує глікомію.
Останнім часомрошила ефективність застосування оливкової олії в профілактиці остеопорозу.
Помічено, що в районах, де традиційно споживають багато оливкової олії, дитячий рак молочної залози, товстої кишки, яєчників, матки та простати набагато нижче.
Методики застосування:
для догляду за сухою, запаленою шкірою;
- сприяє закріпленню та збереженню вологи в шкірі;
- загоєння виразок, пошкоджених тканин, ударів, укусів комах;
- прекрасний засіб для догляду за волоссям і нігтями;
- нормалізація підвищеного артеріального тиску;
- для скорочення кількості жирових клітин, що беруть участь у тромбоутворенні;
- у боротьбі проти вільних радикалів, що сприяють старінню клітин і розвитку онкологічних захворювань;
- запобігання дисфункції жовчних шляхів;
— корисна для хворих на діабет.
Інше застосування: Оливкова олія використовується як розчинник для приготування ін'єкційних форм, як допоміжна речовина, входить до складу м'яких лікарських форм (мазазів, кремів тощо), слугує екстрагентом для приготування олійних рослинних екстрактів.
Стабільне. Олія сорту "вірджин" може зберігатися не в холодильнику. Швидко окиснюється під впливом світла та кисню.